środa, 14 września 2016

Co wypada a co nie wypada gospodarzowi przyjęcia?


Dobre wychowanie jest zawsze w modzie. Niektóre reguły obyczajowe na szczęście nie zmieniają się z upływem czasu, są nadal aktualne. Całe szczęście, gdyż świat bez nich byłby straszny. Reguły dobrego zachowania są potrzebne nawet w codziennym życiu. O ile milej jest spotkać na swojej drodze kogoś dobrze wychowanego, z kim można bez przekleństw przeprowadzić normalną rozmowę.

Niektóre zasady obecnie wydają się przestarzałe oraz śmieszne dla młodych ludzi.
Jakie zasady można znaleźć w danych podręcznikach dobrego wychowania?
Takie stare książki mogą być bardzo ciekawe dla współczesnego czytelnika. W nich to można przeczytać jak  zachowywały się niegdyś damy i kawalerowie. Ciekawą pozycją może być książka autorstwa Mieczysława Rościszewskiego „Dobry ton. Szkoła pożycia z ludźmi wszelkich stanów w stosunkach poufnych i ceremonialnych”. Wydana została ona dawno temu gdyż w 1905r.  Ciekawym doświadczeniem może być zapoznanie się z zasadami jakie panowały ponad sto lat temu. Książka obejmuje dwadzieścia rozdziałów. Znajdziemy w niej takie informacje jak stosowna garderoba, umiejętność zachowania się przy stole, sztuka rozmowy, jak zachowywać się w teatrze, reguły grzecznego powitania i żegnania się.

W dzisiejszych czasach organizując eleganckie przyjęcia, czy wychodząc na kolację do restauracji również należy przestrzegać pewnych zasad dobrego wychowania. Jest to wręcz niezbędne zwłaszcza podczas spotkań biznesowych. Wspólne posiłki wzmacniają relacje służbowe. Można w ten sposób uczcić podpisanie ważnego kontraktu, czy awans w firmie.

Gospodarz podczas takiego spotkania ma wyjątkowe obowiązki. Jakie one są?
Gospodarz, czyli osoba, zapraszająca, czy organizująca przyjęcie bądź kolację powinna zapewnić swoim gościom jak najlepsze miejsca. Niech to będzie stolik z którego jest najlepszy widok na cała restaurację czy salę bankietową. Nie polecane są miejsca na uboczu, w rogach, za filarami czy przy drzwiach wyjściowych, a już bezwzględnie nie może to być stoli znajdujący się blisko drzwi prowadzących do toalety, czy szatni bądź wieszaka na którym zostawiane są ubrania wierzchnie.
Gospodarz powinien zapytać swoich gości gdzie mają ochotę zająć miejsca. Po wybraniu odpowiedniego stolika goście pierwsi siadają do stołu, a gospodarz dopiero na samym końcu, na miejscu, które zostało wolne. Nie może absolutnie narzekać anie przestawiać krzeseł bo mu nie odpowiada coś. Takie zachowanie jest niedopuszczalne.

Rolą gospodarza spotkania jest również przywołanie kelnera, zachęcanie swoich gości aby zamówili potrawy. Powinien on również zachęcić do rozpoczęcia posiłku. Jeśli zna potrawy znajdujące się w karcie wówczas może gościom polecić te najsmaczniejsze. Jeśli chodzi o trunki to po prostu powinien zapytać wprost jakie preferują goście. Mogą się czasem krępować. 
Kiedy dania i trunki znajdą się na stole, gospodarz powinien uprzejmie zachęcić wszystkich do rozpoczęcia posiłku.    Podczas niego nie powinien odbierać telefonów ani wykonywać połączeń. Jest to w złym guście.

    Udana kolacja w dużym stopniu zależy od zachowania gospodarza, jego dobrych manier.
Warto aby przed spotkaniem zapoznał się chociaż z tymi podstawowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz